Ar gali meditacijos ir savireguliacijų praktikos padėti man atrasti pasitikėjimą savimi?
Pažiūrėkime, iš kur gi atsiranda tas nepasitikėjimas savimi, kuris neleidžia mums tobulėti ir įgyvendinti savo svajonių? Nepasitikėjimas ir nusivilimas savo jėgomis dažniausiai kyla tada, kai mes dėl įvairių priežasčių nedarome veiksmų remdamiesi savo pojūčiais, norais ir intuicija. O šių veiksmų dažniausiai nedarome todėl, kad mes tiesiog bijome, kaip mus įvertins mūsų draugai, pažįstami, kolegos, sociumas. Kaip aš gi jausiuosi, jeigu man nеpavyks?
Slepiantis po baime atlikti veiksmą ir susilaukti įvertinimo, mes nustojame klausytis savo vidinio balso ir norų. Auga vidinis konfliktas ir vidinė įtampa tarp norimo ir realaus gyvenimo. Aišku, galima labai ilgai ignoruoti savo vidinį balsą, norus, kol galiausiai išvis nustosime juos girdėti. O tada mes galime prarasti net gyvenimo prasmę ir galiausiai itin sunkiai susigaudysime, ko iš tikrųjų norime.
Moksliniai tyrimai rodo, jog pasitikėjimas savo jėgomis priklauso ne dėl sulauktos sėkmės ir aplinkiniams teigiamai mus įvertinus. Mes pasitikime savimi tada, kai iš tiesų darome tai, ką norime ir ką sau pasižadėjome. Savęs vertės lygis priklauso nuo to, kiek mano idealus savęs vaizdas sutampa su realiu “Aš”. Kuo didesnis skirtumas tarp šių rodiklių, tuo nestabilesnis savęs vertės lygis, menkesnis pasitikėjimas savo jėgomis. Yra ir dar kita situacija – savo jėgų pervertinimas, bet čia jau kita tema.
Tačiau, kad ir kokie dideli tavo norai (idealus savęs vaizdas) ir tau atrodo, kad šito tikrai niekaip tu dabar nepadarysi, tai ne tavo jėgoms, tu taip pat puikiai žinai, kad viskas prasideda būtent nuo pirmojo žingsnio. Gal tu nori įveikti maratono distanciją? Tai yra 42 kilometrai. Daug, bet niekas nesitiki, kad šią distanciją įveiksi iš pirmojo bandymo. Tačiau tu gali pradėti treniruotes nuo 2-3 kilometrų, po truputį didindamas distanciją ir reguliariai treniruojantis, per vienerius metus, tu jau būsi pasiruošęs įveikti 42 kilometrų distanciją. Jūsų idealus įsivaizdavimas priartės prie jūsų realių galimybių. Tokia pati situacija yra ir su visomis kitomis gyvenimo sferomis.
Daugelis žmonių pervertina, ką jie gali pasiekti per kelias savaites, bet neįvertina, ką jie gali pasiekti per vienerius metus. Jeigu jūs bandysite, praktikuosite, šių treniruočių metu daug kas pasikeis, išaugs jūsų fizinės galimybės, pagerės bendras jūsų tonusas, atsiras daugiau energijos bei disciplina. Mąstykite ir svajokite drąsiai, bet pradėkite nuo mažų žingsnių ir palaipsniui pastebėsite, kaip auga jūsų galimybės ir kaip auga jūsų pasitikėjimas savo jėgomis.
Visą tai atlikti yra tikrai paprasta. Sakau paprasta todėl, jog mes puikiai žinome, kaip visą tai reikia padaryti, kokių veiksmų reikia imtis ir labai gerai suprantame, kad visam tam pasiekti nereikalingos jokios super galios, mega intelektas ar unikalios aplinkybės.
Tačiau, kad aš pats savo akyse neatrodyčiau nevykėlis, labai dažnai prisikuriame įvairiausių sudėtingų pateisinamūjų konstrukcijų ir labai “protingai” galime sau paaiškinti, kodėl dabar to negalime padaryti. Geriau nieko naujo nebandyti, nes būtent tokiu būdu aš apsaugau save nuo išorinio vertinimo, nuo “klaidų”, nes taip tiesiog saugiau. Protingai viską paaiškindamas, bent jau žodiniam lygmenyje, pakeliu savo vertės lygį. Bet visgi, savyje jaučiu, kad tokie pasiteisinimai niekur neveda ir norisi realių pokyčių.
Kaip gi pergudrauti tą gudruolį savyje ir savo baimes? Čia esminę pagalbą ir gali suteikti meditacijos ir savireguliacijos technikos. Šios praktikos kaip tik ir skirtos tam, kad mes savo vidinėmis pastangomis, savireguliacijos įgūdžiais ir sąmoningumu galėtume pamatyti šiuos proto žaidimus ir juos suvaldyti. Baimę ir pasiteisinimus pakeisti įkvepiančia būsena ir noru veikti.
Meditacija “Laimingas čia ir dabar”!
Tikriausiai ir patys pastebite, jog skirtingose būsenose mes darome skirtingus pasirinkimus ir veiksmus. Kaip ir minėjau, pasitikėjimas atsiranda ir auga tuomet, kai mes darome net ir mažiausius veiksmus, kuriuos sau pasižadėjome. Deja, mūsų niekas nemokino, kaip mes galime valdyti savo būsenas ir apakinti baimės mes nedarome net ir mažiausių veiksmų.
Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad meditacijos ir savireguliacijos praktikos su pasitikėjimu mažai susiję. Tačiau, šios technologijos ir praktikos kaip tik atgrežia mus į savo vidinį pasaulį, vysto vidinio pasaulio pažinimą ir jo valdymo įgūdžius, mokina mus keisti savo būsenas ir nusiteikimą, ko pasekoje, keičiasi ir mūsų veiksmai bei pasirinkimai.
Harvardo universiteto psichologijos profesorės Hellen Langer tyrimai skelbia, kad aktorius vaidindamas įvairius personažus, fiziologiniame lygmenyje tampa labiau panašus į tuos žmones, kuriuos vaidina nei į save patį. Aktorius pritaikydamas savireguliacijos įgūdžius, tam tikra prasme, realiai tampa kitu žmogumu, jo būsena keičia net jo fiziologiją.
Kaip aš galiu tai pritaikyti savo gyvenime? Remiantis savo vidiniais pojūčiais, norais, žaidžiant tu gali susikurti savo vaizduotėje tokį personažą, kuris jau taip gyvena, taip jaučiasi, taip planuoja laiką, taip leidžia laiką, kaip tu svajoji. Įsijausk į jį kiekviena savo kūno ląstele ir tu pastebėsi, kaip keičiasi tavo būsena ir mątymas. Pasitikėk tuo, kas natūraliai tveriasi tavo vaizduotėje ir remiantis šiais pojūčiais, šiuo matymu, pradėk judėti norima linkme.
Meditacijų, vizualizacijų, savireguliacijos technikų pagalba tau bus žymiai lengviau kurti gyvus vaizdinius, kurie atsiliepia tavo esmei, rezonuoja su realybe, kurie tave patį įkvepia ir užpildo kūrybine veiklos energija visa tai įgyvendinti, paversti savo gyvenimo tikrove.
Man patinka ekstremalus sportas. Šiuo metu mėgaujuosi banglenčių sportu. Ten yra labai paprasta taisyklė, kaip ir kituose ekstremaliuose sportuose. Kūnas judės ten, kur mes žiūrėsime. Jeigu žiūrėsi po kojomis į apačią – nukrisi. Taip yra todėl, jog mūsų kūnas juda ten, kur žiūrime. Reikia žiūrėti ten, kur tu nori čiuožti. Bet dažniausiai, tarsi automatiškai, norime žiūrėti būtent po kojomis ir beveik visi pradedantys būtent taip ir daro. Kodėl? Nes apačioje kojos liečiasi su lenta, o po kojomis vyksta visas veiksmas, tikras viralas ir atrodo tarsi nuo “ten” ir priklauso nukrisi ar ne. Bet ne, reikia žiūrėti ten, kur tu nori judėti!
Taip ir gyvenime, judėsime ten, kur žiūrime, kokius vaizdinius ir vizijas piešime savo sąmonės erdvėje. Rodysiu sau ir žiūrėsiu į įsivaizduojamas nesėkmes, kaip man tikrai nepavyks, ten ir atsidursiu. Jeigu nėra alternatyvaus maršruto, kaip galiu atsirasti kitur? Jeigu galvoje matome vienintelį variantą? Tai iš karto atsilieps mūsų būsenai, užsipildisime baime, nepasitikėjimu ir savaime aišku tai paveiks mūsų trajektoriją, mūsų pasirinkimus ir veiksmus.
Jeigu trumpai ir paeiliui. Drąsiai pasitikėdami savimi įsiklausykime į save, savo vidinį pasaulį, kurkite gyvus ir rezonuojančius su realybe vaizdinius ir vizijas, kurie užpildo jus energija ir įkvepia. Išgirdome, reiškia mes jau turime kryptį. Išlaikome savo dėmesį ties šia vizija, darome mažus žingsnius šia kryptimi. Kaip ir maratono treniruotėse. Taip ir visose gyvenimo sferose. Pradėkite nuo tų veiksmų, kuriuos galite atlikti, bet su įgyvendinamu iššūkiu sau, mokinkitės, praktikuokite ir nuolatos kelkite savo galimybių kartlelę.
Ir aišku, nepamirškite vidinio pasaulio valdymo įgūdžių. Stenkitės sąmoningai palaikyti savo susikurtą svajonių būseną, nuolatos ją puoselėkite ir investuokite į ją. Būkite dėmesingi, kad jūsų susikurta erdvė nenuslystų kažkur ir neužsipildytų nepasitikėjimu ir baime, nes tai gali labai stipriai paveikti jūsų trajektoriją ir rezultatus. Jausti truputį baimės yra visiškai normalu, praskrendančios nepasitikėjimo mintys irgi nieko baisaus, bet tik tol kol mes visam tam neleisime atsisėsti už savo gyvenimo vairo.
Good at Meditation – Good at Life! meditacijų vakarai su Meditation Vibes grįžta į Vilnių! Jau visai netrukus paskelbsime susitikimų datas.
Iki greito susitikimo!,
Meditation Vibes,
Marius Gaudi & Vaida Gaudi
Tekstas – “Ar gali meditacijos ir savireguliacijų praktikos padėti man atrasti pasitikėjimą savimi?” – Marius Gaudi
Foto – Marius Gaudi, Vaida Gaudi