Kaip sąmoningumas transformuoja mūsų smegenis?
Kaip šaunu, kad vis daugiau atsiranda įvairiausių mokslinių tyrimų apie meditacijų naudą ir kaip šios praktikos konkrečiai ir realiai keičia žmonių suvokimą, smegenis bei santykius su pasauliu ir žmonėmis. Prieš metus vienas psichologijos mokslų daktaras man padovanojo neapsakomo gerumo knyga, kurios perskaičius vos kelis puslapius, mano smegenys kas kartą patiria “mindgasmą”, todėl ją skaitau jau laaaabai ilgai.. 😃
Noriu su jumis pasidalinti keletu minčių iš nuostabios Daniel J. Siegel knygos “The mindful brain”. Šioje knygoje yra be galo daug įdomių įžvalgų ir faktų apie meditacijų praktikas. Pavyzdžiui, kaip jos realiai keičia žmogaus smegenis, neuronų jungtis ir jų tinklus smegenyse, o tai tiesiogiai įtakoja, kaip mes suvokiame ir jaučiame pasaulį, kaip veikiame ir dirbame, kaip priiminėjame sprendimus, kokie mūsų santykiai su žmonėmis.
Daugelis esame girdėję ar skaitę, kad didelę gyvenimo dalį mes praleidžiame “autopilote”, t.y. nusistovėję mūsų įpročiai veikia ir reguliuoja daugelį mūsų gyvenimo sričių ir tai vyksta visiškai automatiškai! Tačiau, sąmoningumas, kuris vystosi praktikuojant meditacijas, ženkliai mažina autopiloto įtaką mūsų gyvenimui. Tai mums labai naudinga tais atvejais, kai mes gyvenime norime kažką pakeisti ir siekti geresnės gyvenimo kokybės. Kaip dažnai mes sau žadam kažką pradėti – sportuoti, atsikratyti blogų įpročių, pagerinti santykius, susikaupti ties darbais, pradėti ar užbaigti projektą, būti ryžtingesniais, ne tokiais karštakošiais ir nervingais, bet “damn”, niekaip nesigauna.. Nes tas autopilotas vis veža mus sena vaga ir tiek žinių, ir kartais net apima beviltiškumo jausmas, kad vargu čia ką ir bepakeisi…
Ką apie tai rašo, nerealiai gražiai dėstantis mintis, Daniel J. Siegel? Pasirodo, kad autopilotas gyvena konkrečiose smegenų srityse ir kai žmogus veikia nesąmoningai, funkcionuoja būtent ta sritis, kuri viską automatiškai kontroliuoja, kaip gerai atidirbtas ir nušlifuotas konvejeriukas, be to, tuo metu, kai veikia autopilotas, tos smegenų sritys, kurios yra atsakingos už pažinimą ir sąmoningumą yra prisnūdusios ir neaktyvios.
Kai žmogus deda pastangas būti sąmoningu ir praktikuoja meditacijas, tuomet pradeda vystytis ir stiprėti ta smegenų sritis, kuri yra atsakinga už sąmoningumą, o tuo metu autopiloto smegenų sritis tampa nebe tokia aktyvi ir jos įtaka mažėja.
Taigi, norint kažką pakeisti savo gyvenime, geriausia būtų pradėti nuo sąmoningumo lavinimo meditacijų pagalba. Tokiu būdu galima sumažinti autopiloto įtaką ir vystyti tas smegenų sristis, kurios yra atsakingos už atvirumą, mokymasi ir pažinimą. Aišku, pradžioje nebus labai jau lengva ir kartais įdėtų pastangų rezultatai gali ir netenkinti, tačiau, kaip ir bet kokioje naujoje veikloje, tik praktikuojant nauji įgūdžiai vystosi ir tobulėja, ko pasekoje pasirodo ir pirmieji teigiami rezultatai.
Šiam kartui tiek, o sekančiuose tekstuose paminėsiu dar keletą itin įdomių faktų, teorijų bei prielaidų apie meditacjų naudą iš šios puikios knygos. Jei įdomu, paspauskite “like” ir “follow” Meditation Vibes Facebook puslapį ir visada gausite pranešimą, kai tik pasirodys naujas įrašas.
Na, o jeigu norėtumėte išbandyti meditacijas ir praktikoje, įveskite savo el. pašto adresą Meditation Vibes puslapyje ir iš karto gausite nemokamą audio meditaciją – “Vidinė ramybė” bei pranešimą, kai organizuosime meditacijų susitikimus Vilniuje.
Linkėjimai iš Kipro!
Meditation Vibes,
Marius Gaudi & Vaida Gaudi
Tekstas – “Kaip sąmoningumas transformuoja mūsų smegenis?” – Marius Gaudi
Mus taip pat galite rasti ir Facebook bei Instagram paskyrose (Meditation Vibes).