“Skaitmeninių klajoklių odisėjos”
“Digital Nomads” šiuo metu yra viena iš populiariausių ir sparčiausiai augančių gyvenimo būdo tendencijų. Yra manoma, kad 2035 metais bus apie vieną milijardą skaitmeninių klajoklių visame pasaulyje! Ir kad ir kiek daug nuostabių privalumų prirašiau preitame tekste apie “Digital Nomads Lifestyle”, kaip ir visur, taip ir čia, yra ir kita medalio pusė. Šis gyvenimo būdas anaiptol ne visiems ir net tiems, kuriems jis puikiai tinka, ne retai sukelia nemažai įvairių sunkumų ir problemų.
Ne kartą norėjau parašyti tekstą apie sunkumus, su kuriais susiduriame gyvendami tokį gyvenimo būdą, būdami daugiau mažiau nuolatos kelyje, tarp lagaminų, jų supakavimo, po to išpakavimo, pervažiavimų, pastovaus būsto ieškojimo, adaptacijų ir t.t. Jau 7 mėnesius trunkanti mūsų kelionė netrukus persikels į dar vieną naują vietą ir tai bus jau 12 mūsų nauji namai. Bet tik pradėjus tokį tekstą rašyti jau po kelių pastraipų viską ištrindavau. Jau taip ir girdžiu kažką sakant mano močiutės mėgstamą frazę – “Vaida, nevaryk Dievo į medį”.
Na taip, tie sunkumai, su kuriais susiduriame, kažkam gali pasirodyti lyg lengva dulksna krentanti iš dangaus karštą vasaros dieną, o kažkam ir visa audra lyg iš giedro dangaus! Tad šį kartą ir vėl paprašiau tų pačių vyrukų, kad pasidalintų savo patirtimi apie tuos “Digital Nomad Lifestyle” iššūkius bei sunkumus ir kaip visada remiuosi mūsų asmenine patirtimi.
Pradėsiu nuo tokios smagios istorijos. Kai kartą manęs paklausė, ką mes veikiame gyvenime ir aš viską nuoširdžiai papasakojau, su visomis detalėmis, kaip atrodo mano diena, savaitė, mėnuo ir vos ne metai, man buvo atsakyta trumpai ir aiškiai – vienu žodžiu supratau, jog “š*** mali”! Nežinantiems šio posakio – tai maždaug verčiasi, jog nieko doro neveiki! Prisipažinsiu, buvo ir juokinga labai, bet kartu ir nusivyliau, kad mano veikla kažkam yra lygi nieko neveikimui. Nes aš niekaip negalėčiau taip pavadinti savo gyvenimo, kad ir kaip mėgstu kartais po ta palme pagulėti! Tad toliau pateikiu mano nuomone pagrindines “Digital Nomads” problemas ir pradėsiu būtent nuo to “nesusikalbėjimo” bei požiūrio į skaitmeninius klajoklius.
1. Kas tas “Digital Nomads”?
Taigi pasirodo, kad su šia problemyte susiduria daugelis “Digital Nomads”! Nors ir rodos gyvename jau tokiais išmaniais, aukštųjų technologijų laikais, bet dar ne visi gali priimti ir suvokti, jog įmanoma gyventi ir dirbti be didelių kančių ir kad gyvenimas ir darbas neprivalo būti tik monotoniškas ir nuobodus procesas vienu ir tuo pačiu maršrutu – darbas – namai, namai – darbas. Ne retai požiūris į tokius žmones švelniai pasakius yra ne koks – ne rimtas, nieko pastovaus ir stabilaus, nieko konkretaus, vėjavaikis. Kartais dėl tokio žmonių požiūrio į “Digital Nomads” yra daug sunkiau išsinuomoti būstą, su itin senų pažiūrų dėdėmis užmegzti naudingus verslo ryšius ir panašiai.
Bet retas kuris pagalvoja, kad būtent tokie žmonės, kurie nuolatos yra naujose, nežinomose aplinkose labiausiai ir greičiausiai tobulėja! Yra labai daug atliktų nuostabių tyrimų šia tema, bet jeigu trumpai, tai priminsiu tai, kas jau senai visiems žinoma – žmogaus smegenys darant kasdien vis tuos pačius veiksmus visiškai netobulėja! Tik veikiant kažką naujo, nedaryto, nepažįstamo, mūsų smegenys pradeda ieškoti būdo, kaip išspręsti iškilusią užduotį ir kuria naujus neuronų ryšius! “Digital Nomads” dėl savo gyvenimo būdo neišvengiamai ir nuolatos tobulėja, o toks požiūris, kad esame vėjavaikiai yra neteisingas ir nepagrįstas. Tai nėra bedarbiai hipiai gyvenantys palapinėse ant jūros kranto, tai kaip tik labai atsakingai į savo gyvenimą ir darbą žiūrintys žmonės.
2. Tiek daug laisvės, kad net “stogą rauna”!
Su šiuo gyvenimo būdu gauname begalybę laisvės visame kame, bet su ta laisve labai lengva ir paprasta yra pasimesti, pasiklysti, nuklysti, vieną dieną pasiimti laisvadienį, po to gal dar vieną, juk taip smagu, toks geras oras šiandien, gal lekiam prie jūros geriau?! Ir žiūrėk atsipeikėji, kad jau porą savaičių atostogauji, darbai stovi vietoje, pinigai ištirpo linksmybių sraute, o sustojus darbams ir nieko neuždirbai, bandai sugrįžti į ritmą, dirbi paromis, pervargsti, nerimas dėl susiklosčiusios situacijos, chaosas, nervinė įtampa, diena susimaišiusi su naktimi ir atrodo viskas po truputį slysta iš rankų!
Viena tokia klaida ir gali netekti užsakovo, nesurinkti grupės į organizuojamą renginį ar dar kaip nors kitaip pakenkti savo verslui. Taip kad staiga užklupusi didžiulė laisvė kartu pakviečia tave ir į atsakomybės lygio patikrinimo testą, o jo neišlaikius gali laukti liūdnos pasėkmės! Jau nekalbu apie galimas rimtesnes pagundas ir nuklydimus. Taip, tai gali atsitikti bet kur ir bet kam ir bet kokį gyvenimo būdą propoguojantiems, bet kai tu esi “Digital Nomad” viskas tampa kiek rimčiau, nes tu esi ne savo šalyje, o itin linksmai ten ilgiau pagyvenęs ir užsimiršęs apie atsakomybes vieną dieną gali atsirasti ir gatvėje be atgalinio bilieto į namus. Viskas tavo rankose ir tai yra didžiulė atsakomybė, fiksuoto atlyginimo nėra, kiek darbo ir pastangų įdėsi – tiek ir turėsi.
3. “No money, no honey” arba “Nėra pinigų, nebus ir medaus 🙂 “
Norint pagyventi tokį svajonių gyvenimą reikia uždirbti turbūt net dvigubai daugiau, negu prireiktų gyvenant normalų – sėslų gyvenimą. Kodėl? Turbūt bus labai netikėtas atsakymas – nes visas tas gėris gan nemažai kainuoja! Tad visu tuo kitu laiku, kai nepramogojaume, mes nuoširdžiai dirbame, kad visą tai galėtumėme sau leisti! Nes atvykus į naują šalį tik dirbti nuo ryto iki vakaro, o visą laisvą laiką sedėti namuose nėra “Digital Nomads Lifestyle”. Tai jau būtų emigracija dėl darbo su tikslu kuo daugiau užsidirbti ir kuo mažiau išleisti.
Noriu pabrėžti, kad aš remiuosi mūsų ir tų žmonių realybe, kurie nepaveldėjo prabangių vilų ant vandenyno kranto ir dešimtženklių sumų gulinčių Šveicarijos banko sąskaitose iš milijardierės promočiutės, gyvenusios Australijoje. Mes, kaip ir daugelis žmonių, turime visam tam gėriui užsidirbti. Galima pradėti nuo būsto, kur gyvensi atvykęs į naują šalį. Jeigu tu atvyksti trumpam, keliems mėnesiams ar net pusmečiui, vienintelė išeitis yra užsisakyti būstą internetu, per populiarias agentūras ir tai kainuoja dvigubai ar net trigubai brangiau negu ilgalaikė nuoma toje šalyje. Tęsti išlaidų temą galima iki begalybės, bet manau visi puikiai žinome kas ir kiek kainuoja šiais laikais.
Ir dar keletas punktų trumpai ir aiškiai:
4. “Trumpos draugystės”. Kad ir su kiek daug naujų žmonių nuolatos susipažinsi, turi su tuo susitaikyti, kad su daugeliu iš jų keliai anskčiau ar vėliau išsiskirs, kai jie ar tu, išvyks į kitą, naują vietą. Tai nepadeda susirasti artimesnių draugų su kuriais būtų galima ne tik linksmai leisti laiką bet ir nuoširdžiai bei atvirai pabendrauti.
5. “Tarp namų ir čia”. Turime čia draugą ir iš Lietuvos – Mykolą, kuris puikiai apibūdino šį sunkumą. Kartais apima toks jausmas, kad gyveni tarsi kažkokių ryšių ir santykių trikampyje. Nori ir bandai išsaugoti asmeninius ir socialinius ryšius bei santykius su žmonėmis likusiais gimtinėje, bet kartu visą tai nuo pagrindų intensyviai kuri ir naujoje šalyje. Ir kartais atrodo nors persiplėšk, bet nebeužtenka laiko ir jėgų su visais palaikyti tuos ryšius, kad ir kaip stipriai to nori!
P.s. Beje, pažintis su Mykolu buvo labai netikėta! Kai tik atvykome į Porto miestą ir ieškojome coworking erdvės kurioje dirbsime, kaip jau minėjau, aplankėme ir išbandėme ne vieną ofisą prieš priimdami sprendimą. Ir vienos apžiūros metu administratorė mus vedžiojo po pastato aukštus ir pasakoja apie čia dirbančius, iš kokių šalių jie, kuo užsiima. Tada prieinam prie vieno dirbančioje, o ji ir sako – va čia sėdi ir dirba Mykolas, manau jis yra iš Lietuvos..? O mes tada beveik choru lietuviškai paklausėme – Mykolai, tu iš Lietuvos??? Labas!!! 🙂
6. “Antroji pusė”. Čia irgi labai panašu kaip su draugais, nebent tau labai pasisekė ir tavo antroji pusė gyvena tokį patį gyvenimą ir jūsų nuomonės apie sekančią naują vietą sutampa. Kitu atveju laukia daug trumpų romantiškų nuotykių arba santykiai per atstumą.
7. “Gandrai”. Kai “Digital Nomads” yra pora ir jų planuose yra vaikai, turbūt geriausia yra taip gyventi iki jų atsiradimo arba jau juos užauginus. Taip, toks įdomus ir laisvas tėvų gyvenimas vaikams gali atnešti labai daug naudos, bet taip pat tai suteikia nestabilumo, nesaugumo jausmą, o tai jiems nėra labai naudinga, ypač jeigu tai yra jau mokyklinio amžiaus vaikai.
8. “Laiko juosta”. Jeigu tavo versle yra daug aktyvaus bendravimo su klientais, partneriais, užsakovais ir kolegomis, jeigu vedate tiesioginius internetinius mokymus, būtų palanku, kad laiko juostos labai nesiskirtų. Pavyzdžiui, mes labai norime vykti pagyventi į tą taip visų mylimą Balį, bet tokiu atveju mums reikėtų dirbti ir vesti mokymus internetu, kai laikrodžio rodyklės rodytų po vidurnakčio. Tad jeigu norite dirbti normaliu grafiku, dienomis ir jums yra svarbu greitai atsakinėti į gautus laiškus, reikėtų prisitaikyti prie klientų ir kolegų laiko juostos.
9. “Netruks amžinai”.
Ir galiausiai, kad ir koks žmogus būtų didelis fanatikas tokio gyvenimo būdo ir kelionių, panašu, kad tai netruks amžinai, nes toks procesas su laiku iš tiesų vargina ir galiausiai žmogus nori nutūpti kažkokioje vienoje vietoje, išsiilgęs ramybės bei stabilumo. Kad ir kiek daug džiaugsmo toks gyvenimas teikia, su laiku kai kurie “Digital Nomads” įgyja tarsi alergiją lėktuvams bei lagaminams, o naujos aplankytos vietos nebekelia didelio įspūdžio, nes tai, ką daugelis daro tik atostogų metu ir tik kartą ar du metuose, jiems jau yra tapę rutina ir kasdienybe.
Bet net atsižvelgus į visus tuos sunkumus, nesvarbu, labai maži ar labai dideli jie kažkam atrodo, tai išbandyti yra tikrai verta! Visos tos kelionės, įspūdžiai, emocijos, sutikti žmonės, kultūros, nuotykiai ir iššūkiai išliks jūsų mintyse, širdyse ir kūno ląstelėse amžinai! Visi tie išleisti pinigai, už kuriuos turbūt būtų galima nusipirkti pusę buto, bus ko gero geriausia, pelningiausia ir naudingiausia investicija į save! O kada vėliau, jeigu ne dabar investuoti į save, keliauti ir pažinti, dovanoti sau nuostabius nuotykius, emocijas, pergyvenimus, kurti gražiausius prisiminimus ir istorijas? Niekada nežinai ką tau atneš rytojus, todėl gyvenkime ir tuo gyvenimu mėgaukimės čia ir dabar!
Ir kad ir kaip rimtai stengiausi surašyti ir aprašyti tuos sunkumus, koreguoti teko visas pastraipas, nes visai to nenorėdama kiekvieną tą sunkumą tarsi stodavau raštu ginti ir galiausiai tą problemą išvesdavau į pozityvą. Nes mums kol kas visi tie sunkumai nublanksta naujų įspūdžių ir patirčių fone. Visi tie iššūkiai tarsi mus užgrūdina ateičiai, panašiai, kaip žiemos maudynės eketėje. Ir jeigu tu tikrai darai, kas tau patinka ir tave veža, pas tave visada atsiras energijos, kūrybos ir išminties įveikti visas tas kliūtis. Jūs tik dar labiau patobulėsite ir įgysite dar daugiau vidinės jėgos judėti pirmyn tuo nuostabiu gyvenimo keliu!
#MeditationVibes,
Marius Gaudi & Vaida Gaudi
Tekstas – “Skaitmeninių klajoklių odisėjos” – Vaida Gaudi
Foto – Marius Gaudi, Vaida Gaudi